سال جدید با  ترندهای جدید معمولاً سرشار از خوش بینی و نوید شروعی جدید است  ترندهای سالانه معماری همیشه در حال تغییر هستند،  با متریال ها ، تکنیک ها و منابع ساختمانی که سال به سال به تکامل و رشد خود ادامه می دهند. در عصر رسانه‌های اجتماعی، عموم مردم روزانه در معرض الهامات معماری فراوانی قرار می‌گیرند و به طور فزاینده‌ای چه مستقل و چه با کمک یک معمار پروژه های خود را بهبود می بخشند.
پس از یک یا دو سال چالش برانگیز برای صنعت معماری، پیش بینی می شود معماری سال 2022 شاهد رشد قابل توجهی باشد تغییرات در منابع و در دسترس بودن نیروی کار مستلزم انطباق پروژه‌ها با رویکردهای کارآمدتر است که احتمالاً در ترندهای  معماری امسال ظهور بیشتری پیدا می کنند. در ادامه با آرل با10 ترند معماری 2022 همراه باشید….

1. سادگی و مینیمالیسم

مینیمالیسم و سادگی صادقانه در طراحی احتمالاً در صدر فهرست ترندهای سال 2022 قرار خواهد گرفت تمرکز روی ادغام متریال و دیتیل های ساده به همراه رویکرد و انتخاب های هوشمندانه تر از ترندهای محبوب طراحان خواهد بود.
مینیمالیسم در معماری با استفاده از عناصر طراحی ساده، فرم ها و مصالح مدرن معنی گرفته و در این گرایش تزئینات بیش از حد به نفع تمرکز برخلوص و ماهیت خود طراحی معماری کنار گذاشته می شوند.

2. توجه به سلامتی

سال‌هاست که توجه به سلامتی در فهرست گرایش‌های مطلوب در معماری ثبت شده  اما در سال 2022 به خصوص با تغییرات به وجود امده  مؤلفه‌های دیگری وجود دارد که برای بسیاری، به احساس رفاه معنوی و آرامش خاطر می‌افزاید.
دو سال گذشته چالش های نسلی را به همراه داشته است که مشابه آن تا حد زیادی بی سابقه بوده استدر بسیاری از ما نیاز ذاتی به ارتباط مجدد با مردم و همچنین طبیعت وجود دارداما آگاهی از تأثیر عادات و نوع استفاده از منابع بر محیط زیست نیز وجود داردکه می تواند  بر ساخت و یا بهره وری انرژی  موثر باشد.

 .3دسترسی به فضای طبیعی 

در میان قرنطینه های طولانی، میل به فضای بیرون بیش از قبل اهمیت یافت  و به همین دلیل مردم تصمیم گرفتند برای تجربه زندگی از شهر خود چشم پوشی کنندو در حال حاضر با توجه به ادامه دورکاری از خانه، دسترسی به فضای طبیعی با کیفیت بسیار مهم استامسال احتمالا شاهد تاکید بیشتری بر ایجاد مسکن مقرون به صرفه و جوامعی باشیم که فضای بیرونی با کیفیتی داشته باشند.

4. افزایش پایداری

پایداری در واقع بیش از یک تعهد بلکه یک الزام استاستفاده مسئولانه از متریال ها و ظهور طراحی بیوفیلیک می تواند از برخی روندهای پیشرو در سال 2022 باشد.
اصول کلیدی معماری سبز  یا پایدار عبارتند از:

 • بهره وری انرژی و انرژی های تجدید پذیر
 • بهره وری آب
 • متریال های سازگار با محیط زیست
 • کاهش ضایعات

5. نوسازی و بازسازی

به دلیل تغییرات در چند سال گذشته شاهد افزایش پروژه های نوسازی و بازسازی  بوده ایم واین روندی است که انتظار می رود  ادامه یابد امسال  با احیای ساختمان‌های قدیمی‌تر باکاهش ساخت‌وساز جدید روبرو هستیم از انجا که پروژه‌های نوسازی هزینه های کمتری نسبت به ساختمان‌های جدید برای مالکان ساختمان‌ها فراهم می‌کنند و این کار دوستدار محیط‌زیست بوده بنابراین می تواند نقش موثری را در طول سال 2022  ایفا نماید.

6. فضاهای باز و چند منظوره

ادغام مناطق مختلف خانه یا دفاتر اداری برای ایجاد فضاهای انعطاف پذیر و چند منظوره امسال مشهودتر است زیرا به ساکنان اجازه می دهد تا از باز بودن بیشتر بدون محدودیت لذت ببرند و برای اکثر فضاها کاربردی تر و سالم تر است.

7. اتوماسیون خانگی و خانه های هوشمند

ساختمان هوشمند یک انتخاب برای خانه و توسعه دهندگان در این دنیای مدرن است  که در دنیای مدرن و دیجیتال آسایش، راحتی بیشتری را فراهم می کند و مصرف انرژی را  نیز کاهش می دهد.

8. سازه های فولادی اکسپوز

در صنعت طراحی معماری، مجموعه‌ای از پالت‌های متریال جدید و نوآورانه در حال ظهور هستند و بر روند معماری تأثیر می‌گذارند.  فولاد یک ماده طراحی بسیار کارآمد است، نه تنها به دلیل زمان و خواص مقرون به صرفه، بلکه به دلیل ماهیت شکل پذیری آن اهمیت زیادی دارد انعطاف‌پذیری فولاد برای کارهای طراحی ایده‌آل است و به معماران این امکان را می‌دهد تا اشکال خلاقانه‌تری را در طراحی سازه بگنجانند. امسال سبک صنعتی با سازه های اکسپوز از ترندهای  مهم 2022 خواهد بود.

9. بلوک های شیشه ای

در سال 1977، ترند “بلوک های شیشه ای” یا “آجرهای شیشه ای” در پروژه های طراحی مسکونی و رستوران محبوبیت پیدا کرده اند . این ویژگی از نظر بصری جالب و ساختار یافته با برخورداری از حریم خصوصی و شفافیت همزمان بود که برای سال‌های متمادی محبوبیت خود را به دست آورد. اخیراً، نیز این ویژگی ها در سال 2022 ترند شده و طرفداران زیادی خواهد داشت.

10. چوب

چوب با فواید سلامتی و اثرات مثبت متعدد بر محیط زیست، مصالح ساختمانی بسیار محبوب دوستدار محیط زیست بوده و همچنان  استفاده از این ترند  به عنوان متریالی پایدار ادامه دارد .

3 نظر

 • مرداد 2, 1400 / توسط besi

  testing comment form

  پاسخ
  • مرداد 2, 1400 / توسط admin

   Comment on Hover

   پاسخ
 • مرداد 2, 1400 / توسط toni

  Third Comment

  پاسخ

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *